Dne 2. 3. 2017 bylo na síť Youtube umístěno video pod názvem „Český kravín, český venkov, mlékárna Kunín.“ Již sám název je nesmyslný. Tento typ kravína nepochází z Čech a s mlékárnou Kunín neměla A G R O Sokoleč a.s., kde bylo video natočeno, nikdy nic společného. Stáj, kterou autorka v popisu označuje jako „ takový malý dům hrůzy“, byla postavena v roce 2007 a je dosud nejnovější stájí na okrese Nymburk a nejmodernější v širokém okolí. Žádná další od té doby v okrese postavena nebyla, zato z mnoha podniků zmizela živočišná výroba. Výroba mléka je totiž nejsložitější a nejnákladnější zemědělskou výrobou vůbec, výkupní ceny mléka zdaleka nekryjí náklady a rovněž pracovníci do živočišné výroby jsou velmi úzkým profilem. Proto nastupují technologie minimalizující potřebu lidské práce a tomu odpovídá i předmětná stáj v Sokolči. V žádném případě není temná, jak uvádí popis k videu a pokud jde o chlad je záměrný. Ten totiž kravám neškodí, problém je naopak teplo a to tím větší, čím vyšší je užitkovost zvířat. Kravín je koncipován jako otevřená stavba bez bočních stěn, které nahrazují průsvitné plachty. Ty jsou větší část roku svinuté, vytahují se jen v případě silnějšího větru (kravám vadí průvan), či skutečně silných mrazů. Ty zase vadí především technologii odklízení kejdy. Hřeben střechy tvoří světlík podporující výměnu vzduchu, plocha střechy obsahuje plastové prosvětlovací panely. Místo dojírny je stáj vybavena 4 dojícími roboty značky Lely astronaut. Protože si dojnice interval dojení většinou určují samy, je prostor robotů osvětlen i v noci. K pohodě dojnic přispívá i to, že i v průběhu dojení jsou tak stále v kontaktu se zbytkem stáda. O pravidelný přísun krmiva se stará automatický přihrnovač s intervaly jedenkrát za hodinu, k dispozici jsou pasívní i elektrická drbadla. Prostor je monitorován kamerovým systémem. Ten umožňuje zootechnikům kontrolu stáda i v době mimopracovní, třeba i z domova. Také roboty signalizují případnou poruchu na mobil.
Stáj je bezstelivová. Krávy neleží ve výkalech, nýbrž na zvláštních matracích, které jsou pravidelně dezinfikovány. Hnojnou chodbou projíždí jedenkrát za hodinu lopata, která výkaly vyhrnuje k příčnému kanálu na konci stáje. Odtud je čerpadla ženou do jímky. Stáj stlát nelze, výkaly by pak nebyly ve formě kejdy, nýbrž ve formě hnoje a s tím by si čerpadla neporadila. Matrací je 275, ustájených zvířat cca 200 – 210. Přesto si některé dojnice s oblibou lehají do hnojné chodby a odnaučit je to nelze. Je to věc, kterou zná každý pejskař, jehož čtyřnohý miláček s oblibou najde nejhorší „eklhaft“ v ulici a s nadšením se v něm vyválí. U krav je to jev méně obvyklý, ale několik takových zvířat je v každém stádu. Ty jsou pak pochopitelně znečištěné, což lze zneužít způsobem, který předvedla autorka videa. Stejně jako lidé i zvířata se mohou zranit nebo onemocnět. Důležité je, aby to posoudil odborník, nikoliv samozvaný ekologický aktivista. „ Boule“ na kravské noze je benigní vazivový útvar. Zvíře neobtěžuje, nebolí, kráva je pohyblivá, dojí, rodí zdravá telata. Operaci veterinář nedoporučuje, mohla by skončit tak, že zvíře chodit nebude, což znamená jatka. U dojnice ve druhé laktaci by to byla škoda. Placenta v hnojné chodbě je jev, kterému lze těžko zabránit. Uvolní se totiž třeba i řadu dní po porodu a uvolnit se musí spontánně. Samozřejmě, že některé zvíře může i kulhat, jako mohou kulhat i lidé. Není to způsobeno zanedbáním péče, což lze dokumentovat mimo jiné záznamy o provedeném ošetření paznehtů. Chovatelské zásady požadují tuto „manikůru“ alespoň jedenkrát ročně, my ji děláme 2 – 3 x ročně.
V kravíně proběhla kontrola veterinární správy, žádné pochybení nebylo shledáno. Lze říci, že podobné video je možno natočit kdekoliv a potřebujete k tomu jedinou věc: dávku drzosti, která vám dovolí vlézt do cizího objektu, kde nemáte co dělat.
Kvalita mléka je v ČR sledována tak přísně, jako málo co jiného. Z každé dodávky jsou odebírány vzorky, kde laboratoř hodnotí obsah tuku, bílkoviny, laktosy, dusíkatých látek, celkový počet mikroorganizmů, přítomnost bakterií, inhibičních látek, somatických buněk, které jsou ukazatelem zdravotního stavu zvířat, dále teplotu při dodávce a bod tuhnutí. Kvalita mléka ze stáje
AGRO Sokoleč odpovídá všem standardům. Mléko jsme nikdy nedodávali do Kunína, který je vzdálen 275 km (podle vyhledávače tras), zatím co v okruhu 50 km jsou tři mlékárny a také Kunínská mlékárna si nepochybně dokáže sehnat mléko blíž. Nesmyslná je i informace, která se objevila na na facebooku a podle níž dodává AGRO Sokoleč mléko hned do několika mlékáren navzájem vzdálených stovky kilometrů. Něco takového nedělá žádný zemědělský podnik v ČR. Každý den společnost dodává maximálně něco přes 5 000 litrů mléka, dělit dodávku mezi několik mlékáren je prakticky neproveditelné.
Nabízí se otázka, co vlastně osoba, která se podepisuje jako Erin Brockowitz či Brochovich, případně Eva Pelová (ovšem bez adresy) celou akcí sledovala. Vzhledem k tomu, že ve věci se angažovala i další osoba, která vystupuje jako mluvčí takzvaného Hnutí 269, lze akci vyhodnotit jako akci militantních veganů. Každý zájemce si může toto hnutí najít na internetu a posoudit sám, nakolik se s jejich názory typu „nejezte vejce, je to vražda kuřat“ dokáže ztotožnit.
Autorka videa uvádí jako důvod své anonymity úvahu, že pravda je trestná. Nějak jí přitom uniklo, že zatím co trestní zákoník nic podobného neobsahuje, pomluva je trestná jednoznačně a to ve všech civilizovaných zemích.
představenstvo
A G R O SOKOLEČ, a.s.
Automatický přihrnovač krmiva
Dojící robot Lely Astronaut
Elektrické drbalo, které si kráva sama aktivuje
Hnojná chodba
Krmná chodba, krmný vůz